A páva, az istenek madara, ez a gyönyörű madár, leginkább „szemtollairól” ismert, az indiai szubkontinensről származik. Farkuk a szépséget és magabiztosságot jelentik, ezért ezek a madarak számos kultúrában a királyságot, az erőt és a hatalmat képviselték.
Indiában ez a legnyilvánvalóbban a híres Pávatrónban mutatkozik meg. A 17. század elején Şah Jahan számára épült trónon két faragott, arannyal és ékszerekkel díszített páva volt látható. Bár az eredeti trónt később ellopták és Perzsiába vitték, hogy soha többé ne láthassák, a jövőbeni indiai trónok gyakran hasonló tulajdonságokkal rendelkeztek, és ugyanazt a nevet viselték. India nemzeti madara.
A görög mitológia szerint a páva Héra, az istenek királynője szent madara, Zeusz felesége, a nők, a házasság és a szülés védőnője volt. Héra féltékeny lett, amikor Zeusz Ióval, a sok szeretője egyikével töltötte az időt, és felkérte Argust, hogy figyelje őt száz szemével. Miután Argust megölték egy összeesküvésben, Hera tisztelgésül egy madár farkára szegezte a tekintetét. Az új teremtés, a páva annyira fontossá vált Héra számára, hogy ők választották a szekerét.
A kínai mitológiában a páva farkán lévő gyönyörű színek és „szemek” a hírnevet és a szerencsét jelentették, mivel fokozták az ember védelmét és tudatosságát.
Manapság a spirituális gyakorlatok során használják a pávatollakat az rossz energia eltávolítására, szerencse hozó és védő tulajdonságaik miatt.
A hindu emberek pávatollat tartanak otthonukban, mivel Laksmival, a gazdagság istennőjével való kapcsolatukat erősítik. Úgy tartják, hogy a pávatollak otthon tartása szerencsét és jólétet és gazdagságot hoz a házba.
A páva fontos szimbólum a buddhista vallásban is. Mivel tollaikat a farkuk kinyitásával jelenítik meg, a nyitottsághoz és a tisztasághoz kötik, tollaikat a buddhista tisztító rituálékban is használják.
|